MHD pro děti a seniory zdarma

Souhlasíte s tím, aby město upravilo tarif hromadné dopravy tak, aby děti ve věku do 15 let a senioři nad 65 let měli MHD nejpozději od 1. 1. 2019 zdarma?

Proč to chceme prosadit?

Hlavním impulsem pro toto rozhodnutí byla reportáž, ve které byly příběhy dětí ze sociálně slabých rodin, po nichž exekutoři chtěli po dovršení 18 let jejich věku částky i nad 100 tisíc korun za to, že jely, třeba i ve věku 10 let, do školy načerno.

Jde ale o několik dalších témat. Jednak by toto opatření mělo ulevit rodinným rozpočtům a nejde o málo - třeba rodina se dvěma dětmi tak ušetří ročně přes 5.000 Kč. Budeme rádi, když toto opatření přispěje i k tomu, že děti a studenti začnou pro cestu do školy více využívat MHD. Ještě před několika lety přece bylo normální, že děti do školy chodily pěšky nebo jezdily MHD, nyní je často vozí rodiče autem. MHD zdarma může ráno ulevit mnoha ucpaným ulicím.

A proč MHD zdarma i pro seniory? Bereme navržené opatření jako poděkování za jejich předchozí práci. I proto, že důchody, které bere většina z nich, nejsou příliš velké.

Která další města mají MHD pro děti zdarma? 

V Lovosicích, Litoměřicích, Frýdku-Místku, Valašském Meziříčí, Strakonicích a Hořovicích je MHD zdarma pro všechny občany. V zahraničí je bezplatná veřejná doprava např. v Tallinu, hlavním městě Estonska. Do konce roku 2018 chtějí zavést MHD zdarma pro všechny občany německá města Bonn, Essen, Mannheim, Herrenberg a Reutlingen. Německá vláda uvažuje o zavedení v celém státě.

Jaké jsou argumenty proti?

Sníží se tržby DPMLJ a nárůst počtu cestujících si může vyžádat přidání nových spojů. Může se zvýšit počet dětí v tramvajích a autobusech, které jezdí jen tak, bez cíle.

Co na to říkáme?

Snížení tržeb dopravnímu podniku nahradí město. Aktuálně město na DPMLJ přispívá částkou cca 220 mil. Kč ročně, nepůjde tedy o žádný dramatický nárůst. Po přechodnou dobu se může stát, že si děti budou jízd zdarma „užívat“, ale nečekáme, že by mělo jít o dlouhodobý stav. Pokud bude třeba posílit některé spoje, tak to uděláme. Chceme zkrátka kvalitní a bezpečnou dopravu pro všechny a zdarma pro děti a seniory.

Dopad na rozpočet:

22 – 28 mil. Kč ročně, tj. asi 1,5 % ročního rozpočtu města

Srovnání s dalšími výdaji DPMLJ:
Vyplácení tzv. přiměřeného zisku soukromé firmě BusLine, která jezdí pro DPMLj jako externí dopravce: cca 28 mil. Kč ročně