Větší regulace hazardu také v Liberci

Souhlasíte s tím, aby město Liberec učinilo veškeré možné kroky k regulaci hazardu tak, aby v Liberci bylo do konce roku 2019 max. 7 míst s tzv. živou hrou?

Proč to chceme prosadit?

Referendum o regulaci hazardu na max. 7 kasin s živou hrou je pojistkou do budoucna. Změně pro Liberec se sice v prosinci 2016 podařilo v zastupitelstvu těsnou většinou hlasů prosadit úplný zákaz hazardu na území Liberce, ale o půl roku později primátor Batthyány (zvolen za ANO) a dalších 19 zastupitelů z ODS, ČSSD, SLK a ANO hazard v téměř neomezené podobě do Liberce vrátili. V březnu 2018 sice zastupitelstvo schválilo kompromisní návrh na existenci max. 7 kasin, ale ten může zastupitelstvo v budoucnu opět kdykoliv zvrátit, stačilo by k tomu 20 hlasů. Pokud ovšem omezení hazardu odhlasují občané v platném referendu, musí to zastupitelé respektovat.

Která další města omezila hazard a jak? 

Hazard úplně zakázali v Jablonci nad Nisou, Jihlavě, Chomutově, Havířově, Českých Budějovicích. Omezili ho nebo úplně zakázali v cca dalších 600 menších městech a obcích. 

Jaké jsou argumenty proti?

Městský rozpočet přijde o příjem z hazardu. Ve městě vzniknou černé herny.

Co na to říkáme?

Je třeba si vybrat. I když poplatky za hazard tvoří aktuálně cca 80 mil. Kč ročně do příjmů města, jeho negativní dopad na město to podle nás nevyváží. Hazard společnosti přináší mnoho problémů, souvisejících s kriminalitou (krádeže, zpronevěry, podvody, loupeže, vydírání, korupce), bezdomovectvím, neschopností závislých hráčů splácet dluhy, rozpadem rodin. Ani ulice plné heren nejsou nic pěkného. Zkrátka nechceme žít ve městě plném heren.

Jedním z úkolů Policie ČR a Městské policie je odhalovat a potírat černé herny. Městské policii k tomu vytvoříme podmínky.

Dopad na rozpočet:

Pětiletý rozpočtový výhled již počítá se snížením příjmů města z poplatků za provozování hazardních her. Nechceme, aby město bylo na těchto příjmech závislé, proto se snažíme na maximum využívat dotační zdroje, které mohou pokles těchto příjmů plně vynahradit. Krom toho mnoha provozovnám ještě budou dobíhat povolení, takže snižování příjmů z hazardu bude pomalé a postupné.

Záměr regulace hazardu projednávalo ZM několikrát.

Jak hlasovali jednotliví zastupitelé, najdete níže:

Prosazení návrhu Změny pro Liberec na úplný zákaz hazardu – prosinec 2016:

Prolomení zákazu hazardu na návrh primátora Batthyányho a ANO v červnu 2017:

Schválení kompromisního návrhu omezující počet míst na max. 7 v březnu 2018: