Obnova lesního amfiteátru

Souhlasíte s tím, aby město obnovilo bývalý lesní amfiteátr v Lidových sadech?

Lesní amfiteátr byl kdysi součástí Lidových sadů, vznikl v padesátých letech v rámci poválečného budování svépomocí tisícovek brigádníků a byl určen až pro 30 tisíc lidí. V místě se odehrávala divadelní i filmová představení, kulturní akce, koncerty českých i zahraničních umělců i program v rámci tehdy věhlasných Libereckých výstavních trhů.

Zatím naposledy areál prošel renovací v osmdesátých letech. Součástí byl i dům pro správce, který zde bydlel a o areál se staral. Ještě v první polovině 90. let zde probíhaly kulturní akce a koncerty hudebních skupin i školní promítání. Minulá vedení Liberce ale o kdysi tolik oblíbené místo přestala mít zájem a celé místo neuvěřitelně rychle zpustlo. Dnes je tak jeho velká část zarostlá náletem.

5 členů rady města (všichni radní za ANO a Ivan Langr) na podnět liberecké ZOO odsouhlasili, že na místě má vzniknout parkoviště až pro 350 aut. Celá akce měla být hrazena z 85 % z dotace a měla stát přes 30 mil. Kč. V radě města hlasovali proti tomuto návrhu na vybudování parkoviště čtyři zástupci Změny pro Liberec. Je pro nás nepřijatelné v důsledku nevhodně vybudovaného nového vstupu do ZOO zabrat pro auta tak cennou lokalitu. Parkovací místa se přitom dají vybudovat levněji jinde a bez nutnosti zničit právě amfiteátr.

Jak by měl amfiteátr fungovat?

Navrhujeme ho v menším rozsahu, který bude odpovídat návštěvnosti v dnešní době. Měl by se stát součástí celého areálu Lidových sadů, který chceme postupně obnovit.V samotném areálu plánujeme předběžně tři zóny: V dolní části budou sedačky, v prostřední části volná plocha a místa k sezení nebo ležení, nahoře hřiště pro děti, k tomu možnost grilování, pikniku apod. Stotisícový Liberec tak může získat příjemnou letní scénu i letní kino s ideální dostupností MHD, Liberečané už nebudou muset jezdit do letního kina v Jablonci nad Nisou. Letní kino může být programově a marketingově propojeno s budoucím kinem Varšava. Bude možné provozovat zde koncerty s nehlučnou hudbou (např. promenádní a komorní koncerty, relaxační hudba) i akce ZUŠ. Lze uvažovat o Sluneční louce i o propojení s Lesním koupalištěm. Parkování se přitom dá vyřešit rozšířením příjezdové silnice, kde je dnes po většinu roku jen skládka dřeva z městských lesů.

Proč to chceme prosadit?

Protože nechceme toto místo zničit betonem a asfaltem, nehledě na to, že jako parkoviště by fungovalo víceméně jen v létě a o některých víkendech pro potřeby ZOO.

Která další města mají podobné zázemí?

V sousedním Jablonci, ale také třeba v Karviné, Plzni, Pardubicích, Domažlicích, Spáleném Poříčí a řadě dalších míst.

Jaké jsou argumenty proti?

Je to už moc zdevastované, bude to stát kotel peněz, lidi tam nebudou chodit, není kde parkovat. A co když bude pořád pršet?

Co na to říkáme?

Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. Podobné to bylo s Lesním koupalištěm, i tam mnozí tvrdili, že tam nebude voda, bude to drahé a nebude tam nikdo chodit. My chceme žít ve městě, které nabízí pestrou paletu možností trávení volného času. I proto navrhujeme obnovit lesní amfiteátr a dát mu nový smysl. Realizaci dobře promyslíme, ani nemusí stát moc peněz. Přesně jako nedaleký „Lesák“.

Dopad na rozpočet

Obnova areálu nebude stát více než plánované parkoviště za 30 mil. Kč.

Srovnání s dalšími výdaji města

Výstavba hokejové arény – přes 600 mil. Kč

Oprava nového magistrátu – 232 mil. Kč

Roční výdaje na MHD – 220 mil. Kč

Výstavba nového terminálu a parkovacího domu u nádraží – 160 mil. Kč

Výkup zámku – do 96,5 mil. Kč